facebook twitter

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega i Urząd Miasta Tarnobrzega zapraszają na IV Dzikowski Festiwal Nalewek, który odbędzie się w niedzielę 11 czerwca b.r. o godzinie 12.00 w parku przy zamku hr. Tarnowskich w Dzikowie-Tarnobrzegu.

Festiwal nawiązuje do tradycji właścicieli Dzikowa, hr Tarnowskich, którzy w tutejszej Wytwórni Wódek i Likierów produkowali do 1939 roku słynne i cenione w Polsce i Europie trunki.

Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Pana Władysława Ortyla.

W ramach festiwalu odbędą się konkursy na najbardziej wykwintne nalewki w kategoriach: nalewka z derenia, konkurs w formule otwartej (nalewki owocowe i kwiatowe) oraz konkurs publiczności im. Bronisława Burnatowicza, przedwojennego dyrektora wspomnianej Wytwórni.
Do udziału zapraszamy mieszkańców Tarnobrzega i gości z całego kraju, w szczególności wytwórców hobbystów wszelkiego rodzaju nalewek. Wszelkie szczegółowe informację znajdą Państwo w Regulaminie Festiwalu.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwać będzie Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem najlepszego polskiego „nalewkarza” Zbigniewa Sierszuły.

Wejście na Konkurs Publiczności im. Burnatowicza jest płatny. Cena biletu wynosi 20 zł (do nabycia w kasie Muzeum). Uprawnia do degustacji wszystkich konkursowych nalewek oraz prawo do oddania głosu na wybraną nalewkę.
Bezpłatne wejście przysługuje wystawcom IV Dzikowskiego Festiwalu Nalewek oraz wszystkim uczestnikom konkursów.
Konkurs odbędzie się w Sali Czerwonej w zamku, w godzinach 12.30-15.00.

Nowością w programie Festiwalu jest konkurs „Najlepszy Nalewkowicz Tarnobrzega”.
Zwycięzca wybierany jest przez kapitułę konkursową spośród mieszkańców Tarnobrzega lub powiatu tarnobrzeskiego, które zgłosiły akces do konkursów głównych w kategoriach „dereń” i „ogólna”.
Patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Pan Paweł Bartoszek.

W programie Festiwalu znajdują się także wykłady związane z tematyką festiwalu. Pani prof. dr Svetlana Klymenko (Ukraińska Państwowa Akademia Nauk w Kijowie) wygłosi referat na temat pigwy i jej właściwości. Pan prof. Andrij Prokopiv (Dyrektor Ogrodu Botanicznego we Lwowie) przybliży historię i losy Ogrodu Botanicznego we Lwowie, zaś Pan Zbigniew Sierszuła opowie o tym „czym jest nalewka”.

Festiwalowi tradycyjnie już towarzyszyć będzie kiermasz w produktami regionalnymi, ekologicznymi i tradycyjnymi, nalewkami i winami.

Zakończenie festiwalu odbędzie się o godzinie 18.00 ogłoszeniem listy zwycięzców poszczególnych kategorii konkursowych.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w kiermaszu jako Wystawcy prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Wystawców kiermaszu.
Zapraszamy!

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny 15 823 32 32 wew. 23 lub mailowy: radoslaw.pawloszek@mhmt.pl

Pliki do pobrania:

Regulamin Festiwalu – konkursy
Karta zgłoszeniowa – kategoria ogólna
Karta zgłoszeniowa – kategoria dereń

Regulamin Wystawców kiermaszu
Karta zgłoszeniowa – Kiermasz

Patronat Honorowy Festiwalu

Marszałek Województwa Podkarpackiego
Władysław Ortyl

Skip to content