facebook twitter

Wznowione w lutym bieżącego roku prace remontowe dzikowskiego zamku osiągnęły półmetek obecnego III etapu rewaloryzacji zabytku. Z wnętrz zamkowych usunięto zniszczone podłogi i posadzki i ponad tysiąc ton gruzu, jaki stanowił niegdyś warstwę izolacyjną. W kilku wnętrzach wyburzono wtórne ściany działowe, w rezultacie czego w poszczególnych skrzydłach budowli jej układ przestrzenny jest taki, jak w momencie ich wznoszenia, tj. w XV, XVII I XVIII wieku.

Dawna rezydencja Tarnowskich została wyposażona w komplet instalacji niezbędnych do jej funkcjonowania. W pobliżu głównej klatki schodowej wzniesiono szyb, w którym zostanie zamontowana winda dla osób niepełnosprawnych. W kilku salach zarówno parteru jak i piętra zrekonstruowane zostały fasety podsufitowe. Wykonano już niemal wszystkie wylewki podpodłogowe, tynki wewnętrzne, oraz tynki na elewacjach wschodniej i zachodniej. W otworach okiennych tej pierwszej dobiega końca montaż kamieniarki. Przy narożniku północno – zachodnim wybrukowano kostką granitową dojście do schodów prowadzących na patio. Montaż kamieniarki i roboty elewacyjne będą trwały dopóty, dopóki pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Równolegle z robotami budowlanymi i instalacyjnymi konserwowane są elementy dawnego wyposażenia zamku. Odnowiona jest już boazeria z tzw. Poczekalni, oraz kilkoro drzwi, m.in. z Pokoju Białego. Wykonywana jest też nowa stolarka okienna i drzwiowa, która niebawem zostanie zamontowana w odpowiednich, przewidzianych projektem, miejscach. Prowadzone są też konserwatorskie prace kowalskie, niebawem zostanie zrekonstruowany neorenesansowy piec kaflowy w Gabinecie Antycznym.

Skip to content