facebook twitter

iezależnie od postępującego w doskonałym tempie remontu dzikowskiego zamku, trwają intensywne prace nad wyposażeniem jego odnowionych wnętrz.
Do realizacji przygotowanego wcześniej scenariusza pozyskiwane są pierwsze eksponaty, przede wszystkim meble, które są podstawowym elementem wyposażenia zamkowych komnat. Ostatnio tarnobrzeskie Muzeum pozyskało kilka ciekawych mebli z XVII – XIX wieku.

Najstarszym, ale i najciekawszym z nich jest barokowa konsola przyścienna o drewnianych, fantazyjnie wygiętych nogach, pokrytych polichromią i złoceniami. Wspierają one marmurowy blat. Konsola pochodzi z zamku w Olesku, w którego murach urodził się Jan III Sobieski; w XIX wieku była ozdobą zamku w Podhorcach, a wedle legendy jest meblem historycznym, gdyż na niej położono niemowlę podczas uroczystości chrztu. Tym niemowlęciem był ponoć wspomniany Jan Sobieski, późniejszy wielki król Polski, postrach Turków.

W zespole pozyskanych ostatnio mebli znalazł się też piękny stół o misternie intarsjowanej dekoracji blatu, będący interesującym przykładem ebenistyki połowy XIX w. Do którejś z zamkowych sal trafi też okazały fotel neobarokowy z końca XIX stulecia, mający w zwieńczeniu oparcia wyrzeźbiony herb Wielkiego Księstwa Litewskiego (i kilku znanych rodów magnackich m.in. Czartoryskich i Sanguszków) – Pogoń.

Meble, które ocalały z pierwotnego wyposażenia dzikowskiego zamku będą sukcesywnie kierowane do gruntownej konserwacji. Uzupełnią je inne, pozyskiwane z zaprzyjaźnionych z tarnobrzeską placówką muzeów m.in. z Łańcuta i Tarnowa, by możliwe było kompletne urządzenie wnętrz zamkowych, jakie przewiduje się udostępnić do zwiedzania już w roku 2011.

Skip to content