facebook twitter
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

PROMOCJA KSIĄŻKI

3 grudnia @ 17:00

­

Zapraszamy na promocję książki Tadeusza Zycha pt.
Mistrz drugiego planu. Artysta malarz Marian Ruzamski 1889-1945″.

­

Promocja odbędzie się w sobotę, 3 grudnia 2022 r. o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.

­

Książka Tadeusza Zycha to bardzo interesująca publikacja, udanie likwidująca jedną z wielu białych plam w historii malarstwa polskiego pierwszej połowy XX wieku, książka pozwalająca poznać nie tylko ciekawego człowieka, ale i wartościowego artystę, który w ten sposób znajdzie nareszcie trwałe i należne mu miejsce w panteonie polskich artystów, reprezentantów tzw. małych – ale przecież tak bliskich nam wszystkim – ojczyzn.

Nazwisko Mariana Ruzamskiego nie funkcjonowało w gruncie rzeczy w literaturze naukowej poświęconej malarstwu polskiemu XX wieku. Dotychczas żaden z rodzimych badaczy nie opublikował bowiem na jego temat nic dużego i przede wszystkim poważnego, jako efekt solidnych poszukiwań archiwalnych i kwerend bibliograficznych. Owszem, nazwisko tarnobrzeskiego malarza pojawiało się, ale wyłącznie na marginesie jego znajomości ze Stanisławem Szukalskim i przyjaźnią z członkami Szczepu Rogate Serce. […]

Ogromną zaletą książki jest nie tylko warstwa dokumentacyjna, efekt znakomitego przygotowania merytorycznego Autora, jego pracowitości i dociekliwości, a zarazem szacunku dla odnalezionych oraz wykorzystanych źródeł różnego rodzaju, ale także świetny język, odpowiedzialność za słowo i mimo wyczuwalnej fascynacji Marianem Ruzamskim, obiektywizm przy prezentowaniu jego stosunkowo skromnej, na pewno nie awangardowej, raczej tradycyjnej twórczości plastycznej […]. Artysta świetnie czuł kolor, dlatego też – być może – najchętniej tworzył w trudnej technice akwareli, ale nie obca była mu również technika suchej pasteli czy zwykły rysunek ołówkiem i węglem, przy pomocy którego stworzył podczas swego pobytu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, cały szereg pełnych ekspresji portretów współwięźniów.

Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Lechosława Lameńskiego
em. prof. zw. Instytutu Nauk o Sztuce KUL

Szczegóły

Data:
3 grudnia
Godzina:
17:00

Miejsce wydarzenia

Muzeum – Zamek Tarnowskich w Dzikowie
Sandomierska 27
Tarnobrzeg, Polska
+ Google Map