facebook twitter
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

SALAMANDROVE DNI 2019

13 listopada 2019 @ 17:30

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Spichrzowe Gwarków Pogwarki” pt. „SALAMANDROVE DNI ‚2019 w BANSKIEJ STIAVNICY”.

W mieście Banska Stiavnica położonym na południu Słowacji od średniowiecza funkcjonowały liczne kopalnie złota i srebra, dostarczając te cenne kruszce całej Europie przez kilkaset lat. W 1763 roku powstała tam pierwsza na świecie wyższa uczelnia górnicza. Jej absolwenci tworzyli potem kadrę techniczną wielu zakładów górniczych, w tym również w kopalniach na terenie Polski. Oni też w 1919 roku byli współtwórcami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Od wielu lat w pierwszy weekend września do Bańskiej Stiavnicy zjeżdżają górnicy i turyści z wielu krajów na odbywające się tutaj wielkie święto tradycji górniczych. Na ulicach miasta mają miejsce jarmarki, koncerty, przyjezdni zwiedzają dawne kopalnie i liczne zabytki, z jakich słynie to miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kulminacją tego święta jest wielki pochód górników z wielu krajów obserwowany przez tysiące turystów i mieszkańców. W roku bieżącym w Salamandrovych Dniach uczestniczyli również przedstawiciele tarnobrzeskiego środowiska górniczego. Opowie o nich oraz dawnych kopalniach złota i srebra dr Adam Wójcik w trakcie najbliższego spotkania  w środę 13 listopada 2019 roku o godz.17.30.

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego serdecznie zaprasza na to spotkanie, które odbędzie się w Sali Panoramy Machowskiej, przy ulicy Pawłowskiego 14.

Szczegóły

Data:
13 listopada 2019
Czas:
17:30
Wydarzenie kategoria:

Organizator

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

Miejsce

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego
ul. Pawłowskiego 14
Tarnobrzeg, 39-400 Polska
+ Google Map
Telefon:
158237203
Strona internetowa:
mhmt.pl